علل از دست دادن حس بویایی و درمان آن

» علل از دست دادن حس بویایی و درمان آن

از دست دادن حس بویایی

از دست دادن حس بویایی، آنوسمیا نامیده می شود. برای اکثر افراد ، از دست دادن بویایی بعد از 60 سالگی بدتر می شود و اکثر افراد مسن تقریباً بویایی خود را از دست می دهند. متخصصان دهان و بینی گزارش می دهند که توانایی بویایی بین 30 تا 60 سالگی در اوج است. بعلاوه ، زنان حس بویایی بهتری نسبت به مردان دارند.

علل و دلایل

از دست دادن حس بویای در اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود. برخی از نوزادان بدون توانایی بویایی متولد می شوند. این به دلیل یک سیستم سنجش شیمیایی توسعه نیافته است. سیستم سنجش شیمیایی، سیگنال ها را به قسمت خاصی از مغز که بو را تشخیص میدهند ، ارسال نمی کند. عصب بو یک سیستم عصبی کمی پیچیده است که در یک قسمت بافت در بالاترین قسمت بینی قرار دارد. این سیستم عصبی مستقیماً به مغز متصل می شود. اگر این قسمت اعصاب توسعه نیافته یا آسیب دیده باشد ، در این صورت فرد حس بویایی خود را از دست میدهد.

راه های ایجاد آنوسمیا در افراد عبارتند از:

علائم و نشانه ها

آنوسمیا و مزه با هم پیوند خورده اند. بسیاری از افرادی که حس بویایی خود را از دست می دهند یا کسانی که بدون حس بویایی متولد می شوند ، توانایی چشایی خود را نیز از دست می دهند.

 اگر علائم و نشانه های زیادی همراه با آنوسمیا دارید ، باید ارزیابی از متخصص بینی و دهان را در نظر بگیرید. علائم نگران کننده شامل موارد زیر است:

راه حل ها و گزینه ها

پزشک یک سابقه پزشکی کامل را برای شما ثبت می کند و شما را یک معاینه بدنی کامل میکند.

با شرایط خاص مانند سرماخوردگی ، عفونت های شدید تنفسی فوقانی و آلرژی ، پس از برطرف شدن بیماری باید حس بویایی خود را بازیابید. برخی از داروهای ضد آلرژی برای درمان آنوسمی استفاده شده است. اگر علت آنوسمی پولیپ باشد، برداشتن با جراحی گزینه ای برای بازیابی حس بویایی شما است. در بعضی مواقع ، شخصی که حس بویایی خود را از دست داده است ، ممکن است بدون هیچ توضیحی در مورد چرایی آن دوباره آن را بدست آورد.

خلاصه

برای برخی افراد، بدن قادر است سلولهای جدیدی را در سیستم عصبی مرکزی بازسازی کند که منجر به تجدید بو و طعم می شود. اگر از نزدیکان شما کسی به طور دائم حس بویایی خود را از دست داده است بهتر است هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کند.

مجله ارم بلاگآخرین مطالب این وبلاگروانشناس ایرانی در لندنمینو ایرانی،روانشناس و مشاور ایرانی مقیم انگلستان-لندن
وبلاگ تبلیغاتیساخت وبلاگ تبلیغاتی
ساخت وبلاگ حرفه ایساخت وبلاگ حرفه ای رایگان
شعر عاشقانهشعر و غزل - مثنوی- اشعار ناب فارسی - اشعار عاشقانه