قلعه نارین میبد

» قلعه نارین میبد

 نارین قلعه کجاست؟

وقتی حرف از سفر میبد می‌شه، نارین قلعه میاد تو اولویت دیدنی‌ها، این قلعه رو‌ چرا باید دید؟


نارین قلعه که در گویش محلی «نارنج قلعه» هم نامیده می‌شه، یکی از بزرگ‌ترین بناهای خشتی و گلی ایران به حساب میاد.


قدمت این قلعه به حدود ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد برمی‌گرده و در دوران‌ تاریخی مختلف مورد بازسازی و تکمیل قرار گرفته.


این قلعه هم مثل ارگ بم و ارگ راین از دو بخش حاکم‌نشین و مردم‌نشین تشکیل شده. حدودا ۵۰۰۰ مترمربع وسعت داره و دورتادور اون با خندق محافظت می‌شده.

بنایی که در زبان رایج به قلعه نارنج معروف و یکی از مهمترین بناهای تاریخی قبل از اسلام در یزد است .

نارین قلعه در میبد شهرک یزد یکی دیگر از عمارت های تاریخی و خیره کننده ایران باستان است که معماری و هنر سازندگان آن مورد توجه و تحسین باستان شناسان و دوستداران تاریخ قرار گرفته است. پیشینه طولانی آن هویتی افسانه ای به آن داده است به گونه ای كه گردآورنده تاریخ یزد این قلعه را به زمان سلیمان (ع) نسبت داده است.

این قلعه قدیمی که در بالای تپه ای مقابل میبد قرار دارد ، تمام قسمتهای آن از خشت و گل ساخته شده و معماری آن به صورت طبقه ای است.

این قلعه در حدود 5 مرحله ساخته شده است. قدیمی ترین قسمت ساختمان شامل فضاهایی است که در قلب زمین تراشیده شده اند و به زبان محلی "بوکن" نامیده می شوند و پایین ترین قسمت آن را تشکیل می دهند. این ساختمان قدیمی در سال 1354 با شماره ثبت 3490 به ثبت ملی رسیده است.


این قلعه راه‌های زیرزمینی هم داشته که فقط قسمت‌هایی از اون کشف شده است. اگه به بالای این قلعه برید کل شهر میبد رو می‌بینید.

نارین قلعه در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. در ورودی این قلعه زیلویی از کاشی (نماد میبد) توسط شهرداری ساخته شده که از بالا نمای زیبایی دارد.


تا حالا به زندگی در یک ارگ حکومتی فکر کردید؟ اگر در اون زمان زندگی می‌کردید دوست داشتید چکاره باشید؟آخرین مطالب این وبلاگساخت وبلاگ حرفه ایساخت وبلاگ حرفه ای رایگان
روانشناس ایرانی در لندنمینو ایرانی،روانشناس و مشاور ایرانی مقیم انگلستان-لندن
ساخت وبلاگ
آموزش آشپزی سبزینهطرز تهیه و دستور پخت جدیدترین غذاهای ایرانی و خارجی