» نکاتی برای توزیع صحیح خانه ای که قرار است بازسازی شود

نکاتی برای توزیع صحیح خانه ای که قرار است بازسازی شود

در بازسازی خانه، طراحی توزیع داخلی یکی از مهمترین جنبه ها برای دستیابی به یک خانه راحت و کاربردی است که بر کیفیت زندگی افرادی که در آن زندگی می کنند تأثیر می گذارد. در این مقاله قصد داریم عواملی را که برای توزیع بهینه خانه مهم هستند را با شما در میان بگذاریم.


1- نیازهای خانواده

چیدمان یک خانه باید با سبک زندگی و نیازهای خانواده ای که در آنجا زندگی می کند مطابقت داشته باشد و کارایی و راحتی را در اولویت قرار دهد. در نظر گرفتن عواملی مانند تعداد اعضا و سن، عادات و فعالیت‌هایی که هر یک انجام می‌دهند و روشی که می‌خواهند از هر فضا استفاده کنند. به عنوان مثال، اگر می خواهید در حین آشپزی با هم تعامل داشته باشید، می توانید یک فضای مشترک بزرگ با آشپزخانه باز به اتاق نشیمن داشته باشید. یا اگر در خانه کار می کنید یا به فضایی برای مطالعه نیاز دارید، داشتن گوشه ای مناسب برای این فعالیت ها مهم است.


2- اندازه، شکل و سازماندهی فضاها

در هر پروژه بازسازی خانه ، اندازه گیری برای دانستن مساحت هر اتاق و چیدمان فعلی خانه ضروری است. این به ما امکان می دهد تا امکانات خانه را شناسایی کنیم و بهترین راه را برای استفاده حداکثری از فضای موجود با توجه به نیازهای فعلی و آینده ساکنان و ویژگی های خانه پیدا کنیم. مثلا طراحی خانه برای یک زوج با خانواده ای که بچه های کوچک دارند متفاوت است...


اندازه و شکل خانه نیز طراحی چیدمان را تعیین می کند. یک آپارتمان واقع در یک ساختمان با یک خانه ویلایی یا نیاز به طراحی چیدمان برای یک خانه مربعی شبیه به یک مستطیل کشیده نیست. در نهایت توزیع باید با ویژگی های فضای موجود تطبیق داده شود.

از سوی دیگر، در نظر گرفتن تعداد اتاق های مورد نیاز، ایجاد مناطق کاربری خاص و اجتناب از راهروهای غیر ضروری مهم است. از این نظر، توصیه می شود مناطق کاربردی خانه مانند آشپزخانه، اتاق غذاخوری و اتاق نشیمن را در یک فضا گروه بندی کنید تا احساس وسعت و روان بودن ایجاد شود. مناطق استراحت و محل کار/تفریح ​​را جدا کنید، اتاق ها را در مناطق آرام و به دور از سر و صدا قرار دهید.

در همه موارد رعایت حداقل ابعاد تعیین شده برای هر نوع اتاق ضروری است، بنابراین آسایش و ایمنی ساکنان تضمین می شود.


3- نور طبیعی و تهویه

یک توزیع خوب باید اجازه دهد نور طبیعی وارد خانه شود و به طور یکنواخت بدون تولید گرما و تابش نور اضافی پخش شود. نور طبیعی نقش اساسی در رفاه افراد و گرمای فضای داخلی دارد. علاوه بر این، می تواند مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

به همین ترتیب، مهم است که بیشتر اتاق ها دارای تهویه مستقیم باشند. در صورت عدم امکان، می توان آن را در حمام پخش کرد و از نور مصنوعی و تهویه از طریق دستگاه استخراج استفاده کرد.


4- فضای ذخیره سازی

یکی دیگر از مواردی که باید در نظر گرفت فضای ذخیره سازی است. برای جلوگیری از بهم ریختگی و تمیز و منظم نگه داشتن خانه بسیار ضروری است. ما می توانیم فضای موجود را با گنجاندن کمدهای داخلی، قفسه ها و سایر عناصر در طراحی خانه بهینه کنیم. به این ترتیب فضای مفیدتری خواهیم داشت و استفاده از وسایل کمکی که فضا را اشغال می کنند را کاهش خواهیم داد. علاوه بر این، این اقلام ذخیره سازی می توانند به بهبود زیبایی شناسی کمک کنند و به انسجام کلی طراحی و دکوراسیون کمک کنند.

5- امکانات و عناصر سازه ای موجود

در بازسازی، مهم است که محل تاسیسات از قبل موجود، عمدتا آب و گاز را در نظر بگیرید، زیرا آشپزخانه و حمام معمولاً مکان هایی هستند که در آن متمرکز می شوند. اگر می خواهید مکان آنها را تغییر دهید، باید آنها را تا حد امکان نزدیک به سرازیری های موجود و خروجی دود قرار دهیم. به این ترتیب در هزینه ها و زمان کار صرفه جویی می کنیم.

همچنین از تغییر عناصر سازه ای مانند دیوارهای باربر و ستون ها خودداری کنید، زیرا این موارد برای حمایت از ساختمان ضروری هستند. در صورت نیاز به توزیع مطلوب، مراجعه به معمار برای انجام پروژه فنی مصوب و رسیدگی به پروانه ساختمانی طبق مقررات شهرداری و در نتیجه اطمینان از اجرای ایمن کار ضروری است.

منبع: House reconstruction


فرم ارسال نظر